دیپلماسی عربی یا غربی و قطر

No Comments

دیپلماسی عربی یا غربی  و قطر

نویسنده : پاتریک ساهاکیان

همگرایی عبارت است از گذشت داوطلبانه واحدهای سیاسی از منفعت ناشی از اقتدار خود برای دسترسی به یک قدرت مافوق .  فرایندی  که کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی به آن روی آورده و آسیب پذیری خود را با این عمل به حداقل ممکن رساندند .

خاورمیانه یا کشورهای غرب آسیا در بر گیرنده ۲۲ کشور است . خاورمیانه بیشتر یک منطقه فرهنگی است تا منطقه جغرافیایی . آنچه باعث وحدت کشورهای تشکیل دهنده آن است ، دین اسلام است . دینی که به عنوان دین رسمی کشورهای تشکیل دهنده این منطقه فرهنگی خود را نمایان ساخته باعث وحدت میگردد . اصطلاح خاورمیانه  اولین بار در سال ۱۹۰۲ میلادی  توسط آلفرد ماهان مطرح شد و هدف  از مطرح کردن جلب توجه نیروی دریایی ایالات متحده به اهمیت سوق الجیشی و حساسیت جغرافیایی منطقه خلیج فارس و استقرار پایگاههای نظامی برای ممانعت از نفوذ کشورهای روسیه و آلمان بود . البته خبرنگاران دیگری نیز بعدها در این خصوص دست به نگارش زدند . نباید فراموش کرد در کنار این اهمیت استراتژیک و ژیوپلتیک وجود منابع و اهمیت اقتصادی باعث شده توجه کشورهای جهان بیشتر معطوف این منطقه گردد .

عدم تشکیل اتحادیه های منطقه ای در منطقه باعث عدم همبستگی یا شاید بتوان گفت عدم همگرایی کشورهای منطقه شده است . اگر به مطالب فوق توجه نماییم به راحتی می توان استنباط کرد ایجاد اتحادیه های منطقه ای باعث جلوگیری از سو استفاده بسیاری از کشورهای جهان از کشورهای منطقه غرب آسیا خواهد شد. وجود دین مشترک اسلام شاید عاملی مهم برای ایجاد همگرایی باشد اما با ایجاد اختلاف بین مذاهب آن زمینه اختلافات را فراهم آورده و فاصله ها را بیشتر می نمایند . از طرفی دیگر با ایجاد اختلافات ارضی و مرزی در بین  کشورهای منطقه کدورت بین کشورها ایجاد نموده از همبستگی کشورها ممانعت به عمل آورده تا موانعی در جهت همسویی کشورها ایجاد شود و نمونه های دیگری که کشورهای غربی و ایالات متحده امریکا با سو استفاده از آنها و ایجاد نفاق بین کشورهای منطقه مسیر نفوذ و ایجاد اختلاف و تنش را فراهم می آورند .

با استناد به مطالب فوق می توان عملکرد روزهای گذشته کشورهای عربی منطقه با قطر که از دید بعضی روزنامه های خارجی ثروتمندترین کشور و بالاترین رتبه شاخص توسعه انسانی در بین کشورهای جهان عرب را دارا است مورد نقد قرار داد . دلایل مطروحه عربستان برای قطع روابط  دیپلماتیک با قطر نشانه ای از ادعاهای فوق می باشد .  قطع روابط دیپلماتیک دارای سطوح مختلفی است . این اقدام کشورهای عربی به رهبری عربستان در خصوص قطر را می توان بالاترین سطح قطع روابط  دانست.

واکنش دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و تماسهای تلفنی وزیر توانای امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران با همتاهای خود در کشورهای دیگر  ، گویای این واقعیت است که سیاست خارجی کشورمان بر پایه های دیپلماسی بوده ،  از ایجاد هرگونه تنش در منطقه  پرهیز نموده ، در صدد است با مذاکره و روشهای مسالمت آمیز سیاسی نسبت به پایان دادن مناقشات و اختلافات منطقه ای اقدام نماید . در مقابل واکنش تویتری ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا ، شبکه های خبری کشور خود را بر آن داشت تا نسبت به محتوای پیامهای ارسالی این دولتمرد واکنش منفی نشان داده و ابراز نگرانی نمایند .

شرایط اعلام شده دولت ریاض به قطر برای سرگیری روابط ، بیانگر دخالت مستقیم در سیاست خارجی قطر و خلاف منشور سازمان ملل مبنی بر دخالت در امور سایر کشورها است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*