مرزبانان قهرمان

No Comments

شهید واژه ای است که در کلیه زبانها و فرهنگ ها جایگاهی خاص دارد ، جایگاهی که آنرا در کنار قدیسین هر دین وآیینی قرار می دهد . شهید کسی است که برای آرمانهای والای انسانی خود با ارزش ترین داشته خود که جانش است را فدا می کند تا آیندگان بتوانند به بودنشان افتخار کنند . از خود می گذرد تا آرمانش جاودانه باشد . آرمانش پاک و مقدس است و با ارزش .

چند روزی از حمله ناجوانمردانه گروههای تروریستی به مرزبانان میهنمان می گذرد . چندین شهید و یک اسیر زخمی نتیجه این حمله بوده است .

مسولیت تامین امنیت مرزهای کشورها بر اساس معاهدات و توافقات بین کشورها مشخص شده و قواعد حقوقی در حقوق بین الملل را ایجاد می نماید . مسولیتی که ناشی از توافق است و نتیجه آن ایجاد امنیت است . شاید هم نشانه ای از صلح و صمیمیت باشد . درهر حال در روابط دیپلماتیک دو کشور بسیار تاثیرگذار است .

اتفاق پیش آمده روزهای گذشته ناشی از عدم مسولیت پذیری کشور همسایه است . کشوری که در آن گروههای تروریستی  بسیاری حیات دارند و سالیانه چندین و چندین عملیات انجام داده تا نا آمنی درامنیت آن کشور و حتی ناآمنی در مرزهای کشورهای همسایه را رقم زنند . انفجارات و ترورهای سیاسی عدم ثبات امنیتی در این کشور موضوع جدیدی نیست .

ایران در همسایگی و هم مرزی با ۱۵ کشور قرار گرفته است ، این تعدد مرز باعث ایجاد سختی های بسیاری برای وزارت امور خارجه کشور میگردد . چرا که تدوین برنامه های این وزارت را در زمینه سیاست خارجی بدلیل کثرت و تنوع همسایگان با ازدحام و فراوانی  مواجه می نماید .

با توجه به مسولیت کشور همسایه و با عنایت به موافقت های بین المللی دو کشور در زمینه ایجاد امنیت در سرزمین تحت حاکمیت خود برای کشور همسایه ، لازمست کشور پاکستان در این خصوص توانایی لازم برای توضیح و توجیه این واقعه داشته در صدد جبران مصیبت وخسارت  وارده باشد .

لفظ جبران خسارت در حقوق بین الملل انواعی دارد که از حوصله این مقاله خارج بوده و تعیین نوع آن براساس سیاست های کشور بوده و بر عهده  دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد .      پاتریک ساهاکیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*