ایروانی که من میشناسم

No Comments

نسل فردا ۱۱ مرداد ۹۵ ص۱۳
ایروانی که می شناسم
دوازدهمین پایتخت کشور ارمنستان، شهری است که در شرف ورود به ۲۸۰۰ سالگی با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر است. ساکنین ایروان ، ساکنین یکی از کهن ترین شهرهای جهان که بزرگ‌ترین شهر ارمنستان است، در سال ۲۰۱۸ شاهد دوهزاروهشتصدمین سالگرد پیدایش شهری خواهند بود که یک قرن افتخار پایتختی کشورشان را دارد . بر اساس شواهد ارایه شده توسط مورخین و باستان‌شناسان، زمان پیدایش شهر ایروان با نام اربونی به سال ۷۸۲ قبل از میلاد بر می‌گردد. دژ اربونی طبق شواهد تاریخی، قدمتی بیش از روم داشته و هم دوره پرسپولیس است؛ البته نباید فراموش کرد که زندگی انسان در منطقه اربونی به بیش از ۴۰۰۰ سال می‌رسد و از یادگارهای عصر برنز می توان به شنگاویت اشاره کرد . در طول تاریخ پر فراز و نشیب این شهر کهن، چه بسیار بوده است حملات آشوری‌ها، سلجوقی ها، اعراب و ……بر این دژ مستحکم ولی آنچه مهم است، آن است که این شهر با گذر از این گذشته پر‌ماجرا، پابرجاست و ساکنان خرسند آن می توانند امروز شاهد ورود این شهر به آستانه ۲۸۰۰ سالگی اش باشند .
نویسنده : پاتریک ساهاکیان
پایتخت کشور ارمنستان در حال حاضر، مرکز فعالیت‌های سیاسی ، اقتصادی ، علمی و فرهنگی کشور محسوب می‌شود . وجود کلیساهای زیبا و تاریخی ، مسجد ، میادین زیبا و دلنشین ، موزه ها ، سالن‌های تئاتر و اپرا ، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ و ….. مجموعه هایی هستند که توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند و در کنار این مجموعه ها ، وجود ذخایر آب‌های معدنی و مهمان نوازی ساکنین این کشور، جذابیت آن‌را برای توریست دوچندان می کند . در تعریف مختصر این شهر می توان به وجود میدانی همچون میدان‌هایی که در سراسر دنیا به نام میدان جمهوری نام‌گذاری می‌شود، اشاره کرد. این میدان در واقع قلب نه تنها شهر، بلکه کشور محسوب می شود ، وجود فواره‌های موزیکال در مرکز میدان ، سنگفرش‌های زیبا و رنگین، نمایی از چهره جدید میدان را نمایان می‌سازد. در اطراف این میدان ساختمان‌های دولتی را می توان دید که در بر گیرنده خانه دولت ، وزارت ارتباطات ، ساختمان صنایع ، وزارت امور خارجه و در بخشی دیگر ساختمان‌هایی که فرهنگ و تاریخ ارمنستان را به نمایش می گذارد؛ چون موزه تاریخ ارمنستان و موزه تصاویر و در کنجی دیگر هتلی برای اقامت مسافرین . موزه تاریخ ارمنستان اشیا و مسکوکات طلا و برنزی رادرخودجای داده است که عمر بعضی از آنها به ۲ هزار سال می‌رسد ، همچنین اشیا نفیس و قدیمی دیگری که گویای فرهنگ زمانه خود بوده راداراست که همگی اینها گواهی بر فرهنگ و گذشته افرادی است که در این منطقه زندگی می‌کرده اند و بنا به قول مسئولان آن ، اگر کسی بخواهد با ارمنستان آشنا شود، کافی است اوقاتی را در این بنا برای دیدن اشیای موجود آن بگذراند در کنار تمامی این اشیا قسمتی اختصاص به ماکت شهر آنی داده شده است ، ماکتی که مربوط به شهری است که در سال‌های ۹۶۱ لغایت ۱۰۴۵ میلادی پایتخت این کشور بوده است. از دیگر میادین دیدنی شهر ایروان ، میدان آزادی ایروان است ، میدانی که روزگاری پرستشگاه شهروندان این شهر بود و در خود کلیسایی را جای داده بود که تا سال ۱۹۲۰ میلادی مردم شهر برای انجام مراسم مذهبی از آن استفاده می‌کردند و بعد از آن جای خود را به سالن اپرا و باله ای داده است که به عنوان یکی از مراکز فرهنگی شهر محسوب می‌شود ، این میدان قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و همزمان با جنبش قره باغ در سال ۱۹۸۸ میعادگاه شهروندان بوده و مردم با تجمع در این میدان برای استقلال و آزادی کشورشان تحرکاتی نشان داده ، تصمیماتی در این خصوص اتخاذ می کردند .
دلایل نام‌گذاری میدان آزادی
شاید یکی از دلایل نام‌گذاری این میدان به نام میدان آزادی، همین امر باشد . امروزه نیز مردم ارمنستان به این میدان علاقه ای خاص داشته و با گذر از این میدان، احساسی خاص دارند . از دیگر تزیینات این میدان که روحیه فرهنگی آن‌را بیشتر می کند ، مجسمه هایی است که از بزرگان زبان ، ادبیات وهنر ارمنی در این میدان مستقر شده اند. در بعد از ظهرها و شب این میدان به صرف داشتن مجموعه رستوران‌ها و کافی شاپ ها در فضای باز و سرسبز ، مرکز تجمع عموم خصوصا توریست‌هایی است که سعی می کنند تعطیلات خود را در این شهر تاریخی به همراه خانواده بگذرانند و در یک محیط امن و زیبا ساعاتی را سپری کنند . با گشت و گذار در خیابان‌های شهر به مجسمه ای بر می‌خوریم که متعلق به مبدع حروف ارمنی است ، این مجسمه در خیابانی مستقر شده که خیابان نیز به نام مسروب ماشتوتس شخصیت مجسمه‌ای است که در آنجا خود را نمایان می سازد . در این خیابان ، مرکزی وجود دارد که در آن دستخط‌های بسیار قدیمی که عمر آنها به چند قرن یا شاید به هزاره می‌رسد، نگهداری می‌شود ، به راحتی می توان گفت در این مجموعه نفیس بیش از ۱۷۰۰۰ نوشته دستخط نگهداری می‌شود که عمر تکه هایی از آن به قرون ۴ یا ۵ میلادی باز می‌گردد. در کنار این موزه بسیار ارزشمند ، بخشی به عنوان بخش فرهنگی ، تحقیقاتی و علمی قرار دارد که خود کتابخانه‌ای برای استفاده‌کنندگان است . از دیگر نقاط دیدنی ایروان، موزه و بنای یادبود قتل عام ارامنه در سال ۱۹۱۵ میلادی توسط دولت عثمانی است .
این بنای یادبود که در طول حیات خود شاهد حضور بسیاری از دولتمردان و شخصیت‌های معروف جهانی است در سال ۱۹۶۵ ساخته شده و از سه بخش تشکیل یافته است؛ در بخش نخست یک دیوار یکصد متری که روی آن اسامی تمام نقاط جغرافیایی که ارامنه آن به واسطه یورش حکومت عثمانی مورد یورش قرار گرفته و کشته شده اند، در بخش دوم یک ستون ۴۵ متری قرار گرفته بنشانه ابدیت وجود ارامنه و ادامه بقا ارامنه را نمایان می‌سازد و نهایتا بخش سوم که دیوارهایی است اریب و در مرکز آن یک آتشدان به منزله جاودانگی کشته شدگان ارامنه در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ . در سال ۱۹۹۵ در کنار این بنای یادبود ، موزه قتل عام شروع به فعالیت کرد و در آن عکس‌ها، بقایای اجساد و …..از نسل کشی برای جهانیان به نمایش گذاشته شده است . طراحی اصلی شهر ایروان توسط مهندس سرشناس ارمنی الکساندر تامانیان صورت گرفته است، به مناسبت بزرگداشت این مهندس شهیرتندیس وی ساخته شده و در منطقه پر تردد شهر نصب شده است در پشت مجسمه طراح شهر، مجموعه تفریحی و دیدنی کاسکات ( پله کان مشرف بر شهر ) قرار گرفته ، این بنا که مشتمل بر ۵ طبقه است دارای پله های به هم پیوسته بوده و با وجود فضای سرسبز و شاداب همراه با فواره‌های بسیار زیبا و در بخش‌هایی ازاین مجموعه کنده کاری‌هایی بسیار زیبا روی صخره‌ها و سنگ‌ها که چند نمونه آنها اثر هنری پیشکسوتان این هنر هستند، دیده می شود ، این مرکز محل تجمع کلیه شهروندان بدون توجه به سن بوده و در این گردهمایی‌ها مهمانان سایر کشورها نیز سهیم هستند؛ البته نقاط دیدنی این شهر بیشتر از آن است که بتوان در قالب این مقاله گنجاند، اما در خلاصه امر می توان گفت شهری با پیشینه تاریخی کهن ، در ارتفاع بین ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و آب و هوایی نسبتا متعدل با در اختیار داشتن اماکن فرهنگی ، تفریحی ، اقامتی و سیاحتی بسیار یکی از جذبه های توریستی منطقه به شمار می رود، دین رسمی کشور ارمنستان ، مسیحیت و اکثریت مردم آن، پیرو کلیسای حواری ارمنی که یک فرقه ملی ، مذهبی است، هستند ، پاپ فرانچسکو رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان در سفری که روزهای اخیر به ارمنستان داشت ، خرسندی خود را از دیدار از اولین کشور جهان که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور اعلام کرده ، اعلام نمود .
زبان رسمی کشور، ارمنی است
زبان رسمی کشور، ارمنی است . شهر ایروان در تقسیمات استانی کشورقرار ندارد، بلکه در مرزبندی ۴ استان قرار گرفته است . فرودگاه شهر ایروان، پذیرای مسافرین از اقصی نقاط جهان بوده و توان انجام تشریفات لازم از لحاظ پذیرش مهمانان خارجی را داراست . فاصله زمینی شهر ایروان از نقطه صفر مرزی ایران ۳۸۰ کیلومتر بوده و تمام مسیر کوهستانی سرسبز با شهر های بین راهی توام با طبیعتی خاص است . وجود شهرهایی چون آگاراک، مقری ، قاپان وگوریس در مسیر ایروان باعث ایجاد نمایی خاص و استراحتگاهی زیبا در طبیعتی سرسبز برای مسافرین را به ارمغان می آورد . جدایی از ایروان، شهرهای دیگر ارمنستان نیز دارای تاریخی بسیار زیبا بوده و در طبیعتی پر نشاط از جذبه های توریستی به شمار می روند . با وجود طولانی شدن مطلب لازم است اشاره ای به آب‌های طبیعی ارمنستان که یکی از منابع اقتصادی آن نیز به شمار می‌رود، داشته باشیم . در طبیعت بکر، وجود منطقه جرموک که در منطقه جنوب ارمنستان واقع است، وجود آب‌های زیرزمینی که خاصیت های درمانی نیز دارد، منطقه‌ای بسیار زیبا از طبیعت را به تصویر کشیده است ، طبیعتی سبز با وجود اماکن توریستی و سیاحتی بسیار جذاب همراه با آرامشی دلنشین و وجود استخرهای آب‌های زیرزمینی که توجه توریست را به خود چندین برابر کرده و مردمان اقصی نقاط جهان با آگاهی از طبیعت منطقه برای سپری کردن اوقات به این منطقه سفر می‌کنند . از غذاهای محلی ارمنستان می توان به دلمه ،حلیم ، کباب محلی (چالاقاچ) و …. اشاره کرد ، از انواع شیرینی سنتی ارامنه می توان گاتا را نام برد ، البته با توجه به وضعیت توریستی این کشور و پذیرایی از مهمانان کشورهای مختلف می توان به جرات گفت در رستوران‌های این کشور بسته به سلیقه مسافرین انواع غذاهای مورد تقاضا سرو می‌شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*