کلیسای وانک

No Comments

آثار تاریخی هر منطقه ای گویای فرهنگ مردمانیست که در آن منطقه در طی سالیان متمادی می زیسته اند . شهر زیبای اصفهان منقوش است به آثار تاریخی بسیاری که در طی قرون متمادی توسط ساکنین و حکام ساخته و نسل اندر نسل از آنها مراقبت شده و امروز ما با زندگی در این شهر از وجود تمامی این آثار بهره مند یم .وجود تمامی این آثار ارزشمند دلیلی بر حضورهزاران جهانگرد خارجی است که از اقصی نقاط جهان برای بازدید به این شهر سفرنموده و با کوله باری از خاطرات به موطن خود بازمیگردند شهری که شاهد اتفاقات و وقایع تاریخی بسیاری در طول تاریخ خود بوده است . با گذر از هر کوی و برزن این شهر و دیدن ابنیه تاریخی آن می توان دریافت که این شهر حکایتهایی بسیار از افرادی دارد که با آداب و سنن مختلف در آن زندگی کرده اند . محله جلفای اصفهان که یکی از محله های قدیمی این شهر است سندی بر زندگی قومی با فرهنگ متفاوت دارد که در طی قرون متمادی در این شهر زیسته و آداب و رسوم خود را با ضرافتی خاص با فرهنگ وهنر ایرانی بهم آمیخته و بخشی از ملت ایران شده اند . تاریخ زندگی ارامنه در اصفهان به بیش از ۴۰۰ سال پیش میرسد ، زمانی که حاکم صفوی ، ارامنه اصفهان را از زادگاه خود کوچ و در حاشیه جنوب غربی پایتخت زمان اسکان داد . ارامنه در بدو ورود خود نسبت به ساخت و ساز اماکنی بمنظور حفظ فرهنگ و تمدن خود نمودند . سند آن چندین ساختمان تاریخی شامل مدرسه ، دیر و کلیساهایی می باشد که ۱۳ کلیسا از ۲۵ کلیسای ساخته شده درآن زمان پابرجاست و بصورت روزمره مورد استفاده وراث سازندگان و بازدید هر جهانگردی قرار میگیرد و بخشی از میراث این مرز و بوم قلمداد میشود . معماری منحصر بفرد این کلیساها که آمیختگی هنر ایرانی و ارمنی است جلوه ای خاص به این مجموعه ها داده و توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می نماید .

کلیسای وانک یکی از آثارتاریخی بسیار دیدنی شهر اصفهان که توجه هزاران جهانگرد را به خود جلب کرده است .برج ساعت ،ساختمان کلیسا ، موزه ، چاپخانه ، کتابخانه ، بنای یادبود قتل عام ارامنه در سال ۱۹۱۵ و ساختمانهای اداری بخشهای مختلف این کلیسای زیبا را تشکیل می دهند . وانک یک کلمه ارمنی بوده و به مفهوم صومعه است . دیوارهای کلیسا بر خلاف کلیساهای کهن ارمنی که بیشتر با سنگ ساخته شده است ، با خشت خام ساخته شده و دیوار بیرونی آن با آجرو درونی آن پوشیده از گچ است که با نقاشی رنگ و روغن با مضامینی از انجیل ، زندگی حضرت عیسی مسیح و روز رستاخیز بهمراه بهشت و جهنم تزیین شده است . آمیختگی هنر ایرانی و ارمنی جلوه کلیساهای اصفهان را از تمامی کلیساهای جهان متمایز می کند ، کلیسای وانک دو گنبد دارد که گنبد کوچک آن در بالای سر جماعت و گنبد بزرگ بر سر محراب قرار گرفته اند. گنبد کلیساها مخروطی شکل است ولی گنبد کلیساهای اصفهان به مانند گنبد مسجدهای دوره صفویه طراحی و ساخته شده است . چاپخانه ای که در این عمارت قرار دارد در سال ۱۶۳۸ اولین کتاب خود که زبور داوود نام دارد را به چاپ رسانید . موزه این مجموعه مملو است از کتابهای نفیس و قدیمی خطی که اکثریت آنها انجیل ، تورات و کتب مقدسی است که بر روی پوست و کاغذ نگارش وبعضی از این کتابها با سرفصلهای طلاکاری شده می باشند ، تابلوهای نقاشی آثار هنرمندان اروپایی و ارمنی بر روی کرباس ، پوست ، چرم ، فلز و شیشه بهمراه تابلوهای گچ بری بخشی دیگر از موزه را تشکیل میدهند . زیور آلات طلا، کمربند ، قلاب ، شنل سینی ، ظروف جواهرات صلیب و …… بخش فلزات موزه را تزیین می نماید. منسوجات دست دوزی موجود در موزه ، پوشاک سنتی ارمنیان را به نمایش میگذارد . از دیگر اشیا موجود در موزه می توان به فرمانها ، ظروف چوبی و سفالی ، دستگاه چاپ ، غرفه نسل کشی ، سکه های داخلی و خارجی و غرفه یپرم خان اشاره نمود . قسمت اداری کلیسای وانک امور احوال شخصیه ارامنه را رسیدگی میکند و مقر هییت مذهبی و شورای خلیفه گری اصفهان و جنوب ایران می باشد . پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران نیز در کلیسای وانک مستقر است .

در ضلع شمال غربی مجموعه ، بنای یادبود شهدای قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی ساخته شده است .

کلیسای آمناپرکیچ یا کلیسای وانک در سال ۱۶۵۵ میلادی ساخته شده و زمانی مقر شورای خلیفه گری ارامنه ایران و هندوستان که در بر گیرنده کشورهایی چون ایران ، هندوستان ، مالزی ، سنگاپور و ….. بوده است . چنانچه مرحوم جاثلیق گارگین اول رهبر ارامنه جهان در خاطرات خود می نویسد یکی از افتخارات من پیشوای شورایی بوده است که زمانی مقر ارامنه ایران ، هندوستان و چند کشور دیگر بوده است . همه ساله در ۱۹ اکتبرمراسم مذهبی در کلیسای وانک بمناسبت سالروز نامگذاری این کلیسا برگزار میگردد . امسال نیز در ۱۹ اکتبر این مراسم توسط اسقف اعظم بابکن چاریان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران برگزار گردید .

پاتریک ساهاکیان ۰۹۱۳۱۱۳۵۳۰۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*